Elevate your workspace with the Cherry DW 8000 Ultra Flat Wireless set: a sleek UK‑English QWERTY keyboard, backlit keys, and a responsive 2000 DPI laser mouse, all powered by four AA batteries for long‑lasting use.
| Brand | Cherry |
| EAN | 4025112087455 |
| ASIN | B07857Z7VL |
| Model | JD-0310GB |
| MPN | JD-0310GB |
| SKU | JD-0310GB |
| 2020 Irish catalogue page no | 525 |
| Backlight | Yes |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Colours | White / Silver |
| Connectivity technology | Wireless |
| Country of origin | China |
| Device interface | RF Wireless |
| Fingerprint reader | No |
| Form Factor | Ambidextrous |
| Full-size keyboard | Yes |
| Hot Keys | Yes |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 722 g |
| Mouse included | Yes |
| Mouse weight | 127 g |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Number of batteries supported | 4 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Numeric keypad | Yes |
| OEM | JD-0310GB |
| Plug and play | Yes |
| Pointing device | No |
| Power consumption | 15 mA |
| Print selling unit | Each |
| Purpose | Universal |
| Receiver included | Yes |
| Receiver weight | 6 g |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Surface coloration | Monotone |
| USB Hub | No |
| Windows keys | Yes |
| Wireless receiver interface | USB |
| Wrist rest | No |