| Brand | Cherry |
| EAN | 4025112080104 |
| ASIN | B00BLKA3MI |
| Model | DW-8000 |
| MPN | JD-0300GB |
| Backlight | No |
| Batteries included | Yes |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Fingerprint reader | No |
| Frequency band | 2.4 - 2.483 GHz |
| Full-size keyboard | Yes |
| Hot Keys | Yes |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 722 g |
| LED indicators | Yes |
| Mouse battery type | AAA |
| Mouse included | Yes |
| Mouse weight | 127 g |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Number of batteries supported | 4 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Numeric keypad | Yes |
| Package depth | 230 mm |
| Package Height | 35 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 580 mm |
| Plug and play | Yes |
| Pointing device | No |
| Power source type | Battery |
| Protection features | Splash proof |
| Purpose | Universal |
| Quantity per pallet | 144 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Receiver weight | 6 g |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Surface coloration | Monotone |
| USB Hub | No |
| User guide | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Wireless receiver interface | USB |
| Wrist rest | No |