A pale grey wired keyboard with a flat profile and laser‑etched keycaps delivers quiet, durable typing on membrane switches. It includes a full numeric keypad, media keys, and USB plug‑and‑play connectivity for everyday use.
| Brand | Cherry |
| EAN | 4025112082184 |
| ASIN | B018WJO8Q2 |
| Model | JK-0800GB-0 |
| MPN | JK-0800GB-0 |
| Anti-ghosting | No |
| Back-lit keys | No |
| Backlight | No |
| Box content | KC 1000 Keyboard Operating Instructions in Hard Copy |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable material | Plastic |
| Card reader | None |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, BSMI, TÜV-Süd/GS |
| Colours | Light Grey |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Fingerprint reader | No |
| Form factor | Standard Full Size |
| Full-size keyboard | Yes |
| Headset | No |
| Hot Keys | Yes |
| Internal | No |
| Key rollover | N/A |
| Key switches | Membrane with Rubber Dome |
| Key type | Standard |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 530 g |
| Languages | English (UK) Language |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC Compatible | No |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Media keys | Yes |
| Mouse included | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board memory | No |
| Package depth | 205 mm |
| Package Height | 27 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 480 mm |
| Plug and play | Yes |
| Pointing device | No |
| Power consumption | 50 mA |
| Purpose | Universal |
| Quantity per pallet | 192 pc(s) |
| Rechargable battery | No |
| Rechargeable battery | No |
| Removable keycaps | No |
| Scroll wheel | No |
| Scroll wheel tilt function | No |
| Surface coloration | Monotone |
| User guide | Yes |
| Win lock key | No |
| Windows keys | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |