| Brand | Cherry |
| EAN | 4025112090172 |
| ASIN | B07Y425Y2H |
| MPN | JK-8500DE-2 |
| SKU | JK-8500DE-2 |
| Backlight | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Certification | cURus VDE-GS CE FCC |
| Device interface | USB |
| Hot Keys | Yes |
| Keyboard dimensions | 463 x 163 x 18 mm |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 910 g |
| Mouse included | No |
| Multimedia Keys | Yes |
| Number of hot keys | 10 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Numeric keypad | Yes |
| Package depth | 210 mm |
| Package Height | 24 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 480 mm |
| Pointing device | No |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Protection features | Splash proof |
| Recommended usage | Office |
| Surface coloration | Monotone |
| Windows keys | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wrist rest | No |