| Brand | Maserati |
| EAN | 8033288837619 |
| ASIN | B07H8Q129Y |
| MPN | R8873636001 |
| SKU | R8873636001 |
| Back case | Screwed Case Back |
| Back case material | Steel silver |
| Band color | Silver |
| Band length | 160 - 220 mm |
| Band material | Stainless steel |
| Band width | 20 mm |
| Battery | Q364 |
| Battery life | 024 months |
| Calendar type | Date |
| Case diameter | 43 mm |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 11 mm |
| Category | Wristwatch |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - Small seconds dial - 30 minutes - 24 hours |
| Clasp type | Folding Clasp with Push buttons |
| Colour of the dial | Blue |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Mineral |
| Display type | Chronograph |
| Gender | Mens |
| Hackable | Yes |
| Index type | Geometrics |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | Miyota |
| Movement manufacturer | Japanese |
| Movement motor | Miyota JS15 |
| Movement Type | Quartz Chrono |
| Original strap | Maserati U8870188086 Gentleman |
| Straight strap mount | Yes |
| Strap material | Metal |
| Strap type info | Stainless steel bracelet |
| Style | Casual |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand |
| Water resistance | 100m | 10 ATM |
| Water resistant | 10 Bar (Swim) |
| Year | 2018 Autumn and Winter Collection |