| Brand | CiT |
| EAN | 5055492405166 |
| ASIN | B01MSE30WA |
| Model | CIT-DARKSOUL |
| MPN | CIT-DARKSOUL |
| SKU | CIT-DARKSOUL |
| 80plus rated | No |
| ATX | Yes |
| Built-in card reader | No |
| Case colour | Black |
| Case Edition | Dark Soul Black |
| Case form factor | Mid Tower |
| Case type | Tower |
| Chassis Contruction Materials | SPCC |
| Cooler height | 163 mm |
| Depth | 455 mm |
| Dimensions | 205 x 475 x 457 (WxHxD mm) |
| Display model in showroom | Yes |
| Drive bays | 5 x 2.5" Internal 2 x 3.5" Internal 1 x 5.25" External |
| E-ATX | No |
| E-sata | No |
| Expansion slots | 7 x Full Height |
| Fan Bays | 5 x 120mm |
| Fans Included | 1 x 120mm |
| Firewire | No |
| Form factor | Midi Tower |
| Front audio type | Separate |
| Front HDMI | No |
| Front Radiator Compatibility | 1 x 360mm |
| GPU Length | 400 mm |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Height | 482 mm |
| Internal 2.5 Bay | 5 |
| Internal 3.5 Bay | 2 |
| Internal expansion bays | 2 x 3.5"5 x 2.5" (using both 3.5" bays) |
| ITX | No |
| LED fan | Blue |
| LED Lighting | No |
| Maximum motherboard size supported | ATX |
| Micro-ATX | No |
| Motherboard compatibility | ATXMicroATX |
| Optimised for | Home |
| Panel I/O | N/A |
| Power supply included | No |
| PSU Included | No |
| Side panel type | Windowed |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 2.01 x USB 3.0 |
| USB Type-C Support | No |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 5.4 kg (Approx) |
| Width | 205 mm |
| Windows | Yes |
| XL-ATX | No |