| Brand | CiT |
| EAN | 5055492404916 |
| ASIN | B01N97YION |
| Model | CIT-F3BLACKBLUE |
| MPN | CIT-F3BLACKBLUE |
| SKU | CIT-F3BLACKBLUE |
| 80plus rated | No |
| ATX | No |
| Built-in card reader | Yes |
| Case colour | Black with Blue Highlights & Window |
| Case form factor | Mid Tower |
| Case type | Tower |
| Colour | Black |
| Cooler height | 160 mm |
| Depth | 366 mm |
| Display model in showroom | No |
| E-ATX | No |
| E-sata | No |
| Expansion slots | 4 x Full Height |
| Firewire | No |
| Form factor | Mid Tower Chassis |
| Front audio type | Separate |
| Front HDMI | No |
| GPU Length | 315 mm |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Height | 412 mm |
| Internal 3.5 Bay | 2 |
| ITX | No |
| LED fan | Blue |
| Maximum motherboard size supported | Micro-ATX |
| Micro-ATX | Yes |
| Optimised for | Gaming |
| Power | ATX Power Supply supported |
| Power supply included | No |
| PSU Form Factor | ATX |
| Side panel type | Windowed |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB Type-C Support | No |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 3.3 kg |
| Width | 208 mm |
| XL-ATX | No |