A compact black micro‑ATX tower featuring an SGCC chassis, built‑in SD/TF card reader, one 92 mm fan and a top‑mounted 500W ATX PSU. It supports up to 350 mm GPUs, 145 mm coolers, three 3.5" drives, one 2.5" bay, four expansion slots and USB 3.0 connectivity for efficient, space‑saving builds.
| Brand | CiT |
| EAN | 5055492400789 |
| ASIN | B01BV8JYLA |
| Model | PHASER-BLACK |
| MPN | PHASER-BLACK |
| SKU | PHASER-BLACK |
| ATX | No |
| Built-in card reader | Yes |
| Case colour | Black |
| Case Edition | Phaser with ATX PSU |
| Case form factor | MicroATX |
| Case type | Tower |
| Chassis Contruction Materials | SGCC |
| Cooler height | 145 mm |
| Dimensions | 173 x 370 x 415 (WxHxD mm) |
| Display model in showroom | No |
| Drive bays | 1 x 2.5" Internal 3 x 3.5" Internal 1 x 5.25" External |
| E-ATX | No |
| E-sata | No |
| Expansion slots | 4 |
| Fan Bays | 1 x 80mm 1 x 92mm |
| Fans Included | 1 x 92mm |
| Firewire | No |
| Form factor | Midi Tower Case |
| Front audio type | Separate |
| Front HDMI | No |
| GPU Length | 350 mm |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Internal 2.5 Bay | 1 |
| Internal expansion bays | 4 x 3.5"1 x 2.5" |
| ITX | No |
| LED fan | No LED |
| LED Lighting | No |
| Max 3.5" drives | 3 |
| Micro-ATX | Yes |
| Motherboard compatibility | MicroATXITX |
| Motherboard form factor | MicroATX Mini-ITX |
| Optimised for | Home |
| Panel I/O | 1 x HD Audio 1 x Mic In 1 x SD/TF Card Reader 3 x USB 2.0 1 x USB 3.0 |
| Power | 500 W |
| Power supply included | Yes |
| PSU Form Factor | ATX |
| PSU Included | Yes |
| PSU Mounting Location | Top Mount, Rear |
| Side panel type | Solid |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.03 x USB 2.0 |
| USB Type-C Support | No |
| Weight | 4.1 kg (Approx) |
| Windows | No |
| XL-ATX | No |