| Brand | connektgear |
| MPN | 3A02095 |
| SKU | 3A02095 |
| EAN | 5035624002869 |
| ASIN | B00JPF6FZ0 |
| 2.5 mm connector | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 3D | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Bluetooth | No |
| Brand compatibility | Any brand |
| BUS Powered | USB |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Compatible products | iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone X |
| Connectivity technology | Wired |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector Type | 30-pin, BRHS |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Depth | 360 mm |
| Diameter | 1.75 mm |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| Ear coupling | Circumaural |
| Ethernet LAN | No |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Frequency band | 2.4 & 5 |
| Glossy display | No |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 2000 GB |
| HDD size | 2.5" |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Height | 6 mm |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | LAN, Power, USB, WAN |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Magnetically shielded | Yes |
| Manual | Yes |
| Master (outer) case net weight | 1.05 kg |
| Master outer case height | 10.9 cm |
| Master outer case length | 15.5 cm |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum WLAN data transfer rate | 1900 Mbit/s |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone Type | Boom |
| Mobile network connection | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Noise-canceling | Yes |
| OEM code | CF213A |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| Package type | Box |
| Pallet height | 116.5 cm |
| Pallet length | 121.9 cm |
| Pallet width | 101.6 cm |
| Platform | Xbox One |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Fluorescent orange |
| Printing material | Polylactic acid (PLA) |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mounting | No |
| Recommended usage | Gaming |
| Reset button | Yes |
| Screws included | Yes |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK,WPS |
| Storage relative humidity | 10 - 90% |
| Sustainability certificates | RoHS |
| System event log | Yes |
| Thunderbolt technology | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Type | Battery |
| Universal Plug and Play UPnP | Yes |
| USB connectivity | No |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB Ports | 2 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User Guide | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Wearing style | Head-band |
| Wi-Fi | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 224 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,6,9,11,12,18,24,36,48,54,600,1300 Mbit/s |