The Datalogic Gryphon GFE4400 RS‑232 kit delivers rapid 2D scans of Aztec, PDF417 and Data Matrix codes with a 650 nm laser, an anti‑glare display, built‑in accelerometer and ambient light sensor for accurate reading in any lighting. It features a robust 15 V/45 W AC adapter, Bluetooth 5.0 connectivity, a 48 Wh lithium‑ion battery for up to 12 h of use, and an RS‑232 port for seamless integration with legacy systems.
| Brand | Datalogic |
| EAN | 5052183139966 |
| ASIN | B00E7LQ69C |
| Model | GFE4490-K20 |
| MPN | GFE4490-K20 |
| SKU | GFE4490-K20 |
| 3D | No |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio Return Channel ARC | Yes |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Auto focus | No |
| AWG wire size | 30 |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery weight | 340 g |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Brand compatibility | Universal |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in subwoofer | No |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1 m |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | DC,USB Type-A to USB Type-C |
| Card reader integrated | No |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Certification | IEC 60825, Class 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black,Green |
| Colour toner page yield | 850 pages |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.1 GHz |
| Connectivity technology | Wired |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector location | Bottom right |
| Connector Type | 40-pin, BRHS |
| Contrast ratio | 1600:1 |
| Country of origin | China |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 42 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 39.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| Displays Supported | 4 |
| Docking connector | Yes |
| Dual-screen | No |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| ESRB Rating | M (Mature) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 24 |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| Glossy display | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height front | 2.03 cm |
| Height rear | 2.12 cm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate |
| HP Audio Switch | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP JumpStart | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP Software provided | HP Setup Integrated OOBE; HP SSRM |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel Stable Image Platform Program SIPP version | 0.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | German |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Light levels direct sunlight | 0 - 100000 lx |
| Line-in | No |
| Line-out | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Magnetically shielded | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum battery life | 12 h |
| Maximum digital resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory 64-bit | 16 GB |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| MIC port | No |
| Microphone in | No |
| Mobile network connection | No |
| Near field communication | No |
| Networking standards | IEEE 802.3az |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Non-operating vibration | 1.37 G |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3EA0 |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating shock | 105 G |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | Multilingual |
| Operating vibration | 0.26 G |
| Optical drive type | No |
| Orientation sensor | Yes |
| Package type | Box |
| Pallet height | 125.4 cm |
| Pallet length | 98.6 cm |
| Pallet width | 110 cm |
| Panel type | IPS |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x4,2x2 |
| Pixel density | 267 ppi |
| Plug and play | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Power connector | USB Type-C |
| Power consumption | 90 W |
| Power plug type | Type G |
| Power source type | DC |
| Power supply | 65 W |
| PowerShare | Yes |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Processor ARK ID | 149088 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Processor model | i5-8265U |
| Processor package size | 46x24 mm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick charge | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| RoHS compliance | Yes |
| S/PDIF out port | No |
| Smart card reader | No |
| SmartCard slot | Yes |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Standard interfaces | RS-232 |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 0 - 95% |
| Supported Graphics Resolutions | 7680 x 4320 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Sustainability certificates | RoHS, ENERGY STAR |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Touchscreen | No |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Trial software | Microsoft Office |
| Trusted platform module | Yes |
| Type | Display |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 2.0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| VESA Mounting | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Wavelength | 650 nm |
| Weight | 51.2 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 28 mm |
| Windows hello | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Working Distance | 41.9 cm |
| WWAN | No |