| Brand | Dell |
| EAN | 0884116186540 |
| ASIN | B013VEPBKK |
| Model | E2316H |
| MPN | E2316H |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort |
| Certification | CECP, TCO |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 50.5 mm |
| Display | LED |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display surface | Matt |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | 1920x1080 |
| Height | 322 mm |
| Height adjustment | No |
| LED indicators | Power |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 25 W |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.265 x 0.265 mm |
| Power consumption | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption powersave | 15.8 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Stand included | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -20 - 60 C |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tiltable | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 2.98 kg |
| Width | 544.8 mm |
| Width without stand | 54.5 cm |