| Brand | Dell |
| EAN | 5397184092293 |
| ASIN | B07CGTVBVF |
| Model | S2319HN |
| MPN | S2319HN |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 34 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour gamut | 83% |
| Depth | 49.1 mm |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Feet colour | Silver |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| Height | 312.3 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Input current | 1.2 A |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Number of cartons per pallet | 42 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 589 mm |
| Package Height | 372.1 mm |
| Package width | 129 mm |
| Pallet height | 125 cm |
| Pallet length | 113 cm |
| Pallet width | 100 cm |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.265 x 0.265 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| VESA mounting | No |
| Viewable size diagonal | 58.4 cm |
| Weight | 2.83 kg |
| Width | 522.2 mm |