| Brand | Dell |
| EAN | 5704174097457 |
| ASIN | B08D8C52QD |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| Colour | Silver |
| Depth without stand | 3.9 cm |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| DisplayPort version | 1 |
| Displayports quantity | 2 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 12 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Horizontal scan range | 30 |
| Input current | 1.6 A |
| Market positioning | Home |
| Maximum power consumption | 68 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Non-operating altitude | 5000 |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Panel type | IPS |
| Pivot angle | 90 |
| Power consumption | 12.3 W |
| Power consumption powersave | 13.08 W |
| Response time (fast) | 5 ms |
| RGB colour space | sRGB |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage typical | 99 % |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Sustainability certificates | RoHS, EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -40 - 40° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Tiltable | Yes |
| USB Hub Version | 3.2 Gen |
| USB Type-A | 4 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Width without stand | 53.9 cm |