| Brand | Dell |
| MPN | DELL-P2719HC |
| EAN | 5397184092439 |
| ASIN | B07GHMCLGB |
| Model | DELL-P2719HC |
| SKU | DELL-P2719HC |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 28 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight | LED |
| Bezel width bottom | 2.07 cm |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 300 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | USB 3.0 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB Type-C |
| Case colour | Black |
| Certification | CECP, CEC, EuP, TCO |
| Colour gamut | 82% |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| DDC/CI | Yes |
| Dell E-Value Code | P2719HC |
| Depth | 185 mm |
| Depth without stand | 4.28 cm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display diagonal | 68.59 cm |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort |
| Displayport Version | 1.2 |
| Displayports quantity | 2 |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Headphone out | No |
| Height | 394.3 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Input current | 1.6 A |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 118 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mobile High-Definition Link | Yes |
| Non-operating altitude | 5000 |
| Number of OSD languages | 8 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Package depth | 165.1 mm |
| Package Height | 424.9 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 685 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel technology | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 |
| Pivot rotation | Yes |
| Pixel pitch | 0.311 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 13.8 W |
| Power consumption (off) | 0.19 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Power consumption powersave | 15.5 W |
| Power source | Mains Powered |
| Response time (fast) | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 27 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Stand included | Yes |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Sustainability certificates | RoHS, EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen |
| USB Ports | 2 x USB 3.02 x USB 2.01 x USB 3.0 Upstream |
| USB Type-A | 4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | No |
| Viewable size diagonal | 68.6 cm |
| Viewable size horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 4.35 kg |
| Weight with stand | 6.67 kg |
| Width | 609.9 mm |
| Width without stand | 61 cm |