| Brand | Dell |
| MPN | 29FT8 |
| SKU | 091P760 |
| Model | 29FT8 |
| EAN | 5397064001889 |
| ASIN | B073ZKHBKQ |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter frequency | 50/60 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC5650 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery life | 9 - 10 Hours (up |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Carrying handles | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Charging port type | DC-in jack |
| Chassis type | SFF |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conflict free processor | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Dell E-Value Code | S015O3050SFF |
| Depth | 206 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display diagonal | 11.6" |
| Display Diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display included | No |
| Display resolution | 1366x768 |
| Displayports quantity | 1 |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 12 |
| Flash memory | 16384 MB |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Graphics | Integrated (Intel HD Graphics) |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| Hard drive capacity | 512000 MB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| HD type | 1280x720 |
| Height | 20.8 mm |
| Idle states | Yes |
| Integrated 4G WiMAX | No |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Integrated webcam | Integrated Webcam with Microphone |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel secure boot | Yes |
| Intel Secure Boot | Yes |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® High Definition Audio | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® OS Guard | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | No |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® vPro™ Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard type | Laptop Keyboard |
| LED backlight | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Educational |
| Material | Polyurethane |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8192 MB |
| Maximum screen size compatibility | 39.6 cm (15.6") |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 4 GB |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 320 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 600 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 400 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating system | Chrome OS |
| Operating system language | Multilingual |
| Optical drive | Not Included |
| Optical drive type | No |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 180 W |
| Power supply input frequency | 47 - 63 |
| Power supply input voltage | 90 - 264 |
| Processor | Intel Celeron N3060 Dual Core (1.6GHz, 2MB Cache, Intel Boost Up To 2.48GHz) |
| Processor ARK ID | 91832 |
| Processor boost frequency | 2.48 GHz |
| Processor codename | Braswell |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N3060 |
| Processor package size | 25 x 27 mm |
| Processor series | Intel Celeron N3000 series |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Product Type | Chromebook |
| Protection features | Scratch resistant |
| Quick start guide | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Surface coloration | Monotone |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal design power | 6 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 90 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Trial software | Microsoft Office |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| UART | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 1.27 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 303.3 mm |
| Windows keys | Yes |
| Wireless LAN | 802.11a/b/g/n/ac |