Compact 17‑inch LED display delivering 1280×1024 SXGA clarity with a 5 ms response, 1000:1 contrast and 250 cd/m² brightness. Features VGA and DisplayPort connectivity, tilt adjustment, VESA mount support, matte anti‑glare panel, and ENERGY STAR efficiency.
| Brand | Dell |
| Model | 210-AEUS |
| EAN | 5397063348107 |
| MPN | 855-BBBC |
| ASIN | B00K0MJ0JA |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Backlight technology | LED backlight |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Certification | CEL, TCO, VESA EDID |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 85% |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Compliant Standards | Plug and Play, VESA EDID, DDC/CI, RoHS, CECP, TCO Displays |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Dell E-Value Code | E1715S |
| Depth | 46.5 mm |
| Diagonal size | 17" |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display position adjustments | Tilt |
| Display resolution | 1280x1024 |
| Display surface | Matt |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | SXGA |
| Height | 306.9 mm |
| Height adjustment | No |
| Height without stand | 30.7 cm |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 81 kHz |
| Horizontal viewing angle | 170 |
| Humidity range operating | 10 - 80% (non-condensing) |
| Image brightness | 250cd/m2 |
| Included accessories | Stand, VESA screw cover |
| Included Software | Drivers & Utilities, Dell Display Manager |
| Input current | 1.5 A |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 14 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| OSD Languages | Chinese (simplified), English, German, French, Portuguese, Russian, Spanish, Japanese |
| Package depth | 140 mm |
| Package Height | 382 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 446 mm |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.264 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 9 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen coating | Anti-glare, 3H Hard Coating |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | - 5.5/+22 |
| Tiltable | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical refresh rate | 56 - 76 Hz |
| Vertical viewing angle | 160 |
| VESA mounting | Yes |
| Video Bandwidth | 135 MHz |
| Viewable size diagonal | 43.2 cm |
| Viewable size horizontal | 33.8 cm |
| Viewable size vertical | 27 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 2.0 kg |
| Weight without stand | 2.08 kg |
| Width | 374.5 mm |
| Width without stand | 37.5 cm |