| Brand | Dell |
| MPN | 210-AFPG |
| Model | 210-AFPG |
| SKU | 210-AFPG |
| EAN | 5397063621934 |
| ASIN | B014UL26HY |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 120 - 230 V |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight technology | LED backlight |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | 1 x DisplayPort cable |
| Certification | CECP |
| Colour gamut | 86% |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Colours | Black |
| Compliance industry standards | TCO |
| Compliant Standards | DDC/CI, RoHS, CECP, TCO Displays |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Dell E-Value Code | E2016H |
| Depth | 51.5 mm |
| Diagonal size | 20" |
| Display Diagonal | 50.8 cm (20") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Tilt |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | WXGA+ |
| HDMI | No |
| Headphone out | No |
| Height | 275.4 mm |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 83 kHz |
| Horizontal viewing angle | 170 |
| Humidity range operating | 10 - 80% (non-condensing) |
| Image brightness | 250cd/m2 |
| Included accessories | Stand, VESA screw cover |
| Included Software | Drivers & Utilities, Dell Display Manager |
| Input current | 0.8 A |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Non-operating altitude | 0 - 12191 m |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| OSD Languages | Chinese (simplified), Brazilian Portuguese, English, German, French, Russian, Spanish, Japanese |
| Package depth | 332 mm |
| Package Height | 131 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 530 mm |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption operational | 19 Watt |
| Response time | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen coating | Anti-glare, 3H Hard Coating |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 19.5 in |
| Stand included | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -6/+22 |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical refresh rate | 56 - 76 Hz |
| Vertical viewing angle | 160 |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size diagonal | 49.4 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 2.68 kg |
| Widescreen | Widescreen |
| Width | 471.5 mm |