| Brand | Dell |
| EAN | 5397184567685 |
| ASIN | B09J1FD1GF |
| MPN | DELL-E2422HS |
| SKU | DELL-E2422HS |
| AC input voltage | 100 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | LED |
| Bezel width | 1.28 cm |
| Bezel width bottom | 2.23 cm |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth without stand | 4.97 cm |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 60.5 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display technology | LCD |
| DisplayPort version | 1 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Flicker-free technology | Yes |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height without stand | 33.2 cm |
| Horizontal scan range | 30 |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 28 W |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Weight with stand | 4.88 kg |
| Weight without stand | 3.24 kg |
| Width without stand | 55.3 cm |