| Brand | dell emc |
| EAN | 5397184317808 |
| ASIN | B07YLWGRN3 |
| MPN | YDYF1 |
| SKU | YDYF1 |
| Cables included | AC |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1024 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Non-operating altitude | 0 - 12000 m |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Number of processors installed | 1 |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 614 mm |
| Package Height | 284 mm |
| Package weight | 34 kg |
| Package width | 918 mm |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 750 W |
| Processor ARK ID | 193390 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Rack rails | Yes |
| RAID support | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| Remote administration | iDRAC9 Express |
| SSD Capacity | 240 GB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Supported RAID controllers | PERC H330 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA |
| Tcase | 78 °C |