| Brand | Dell |
| Model | 16T8J |
| MPN | 16T8J |
| EAN | 5397184152096 |
| ASIN | B07H569R5W |
| Audio chip | Realtek ALC3820-CG |
| Audio system | Waves MaxxAudio Pro |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Mini Tower |
| Colour name | Black with Silver Trim |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 294 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 373.7 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® B360 |
| Mouse included | Yes |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On/off button | Yes |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system language | German, Dutch, English, French, Italian |
| Optical drive type | No |
| Pallet height | 115.4 cm |
| Pallet width | 100 cm |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 290 W |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 126687 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-8400 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| Quantity per pallet | 18 pc(s) |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Trial software | Microsoft Office, McAfee Live Safe |
| Weight | 5.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 160 mm |
| Windows keys | Yes |