Compact Dell Optiplex 5050 packs a 3.4 GHz Intel Core i5‑7500, 4 GB DDR4 RAM and a 500 GB SATA drive in a micro‑desktop chassis. Integrated HD Graphics 630 handles up to three monitors, while dual‑channel memory and PCIe slots give room for expansion.
| Brand | Dell |
| EAN | 5397063987955 |
| ASIN | B06VTH7KN7 |
| Model | DKK29 |
| MPN | DKK29 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Chassis type | SFF |
| Clock speed | 3.4 GHz |
| Colour | Black |
| Conflict free processor | Yes |
| Dell E-Value Code | S009O5050SFF |
| Depth | 290 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| Displayports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | mATX |
| Graphic type | Integrated |
| Graphics manufacturer | Intel |
| Hard drive capacity | 512000 MB |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 292 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® vPro™ Technology | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Motherboard form factor | Micro desktop |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Operating system language | Multilingual |
| Optical drive | DVD-RW |
| PCI Express configurations | 1 x 16,1 x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Peripherals | Not included |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Processor ARK ID | 97123 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR335 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-7500 |
| Processor number | 7500 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| Stepping | B0 |
| Storage media | HDD |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Trial software | Microsoft Office |
| TVI port | No |
| Weight | 5.14 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 92.6 mm |