| Brand | Dell |
| EAN | 4058829393762 |
| ASIN | B01G4WURW8 |
| Model | P2217-WOST |
| MPN | P2217-WOST |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 25 kWh |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB,VGA |
| Certification | RoHS |
| Colour gamut | 84% |
| Compliance industry standards | TCO |
| Depth | 50.3 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 55.9 cm (22") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1680 x 1050 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | WSXGA+ |
| Height | 330.4 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Input current | 1.5 A |
| Market positioning | Business |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel density | 90 ppi |
| Pixel pitch | 0.282 x 0.282 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size diagonal | 55.9 cm |
| Weight | 3 kg |
| Width | 503.4 mm |