| Brand | Dell |
| EAN | 5397184092361 |
| ASIN | B07FDFQWRP |
| MPN | P2219HWOS |
| SKU | DELL-P2219HWOS |
| Model | P2219HWOS |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Certification | TCO, BFR/PVC |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Dell E-Value Code | p2219hnostand |
| Depth | 41.3 mm |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Displayports quantity | 1 |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| HD type | Full HD |
| Height | 293.4 mm |
| Height adjustment | No |
| Input current | 1.5 A |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 37 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Non-operating altitude | 5000 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 8 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pixel density | 102 ppi |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Power consumption | 17 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption powersave | 15.7 W |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | No |
| Storage relative humidity | 10 - 90% |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A | 4 |
| VESA Mounting | Yes |
| Weight | 2.75 kg |
| Width | 487.3 mm |