| Brand | Dell |
| EAN | 0884116305620 |
| ASIN | B07FKH79XM |
| Model | P2719H |
| MPN | P2719H |
| SKU | P2719H |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB |
| Certification | CECP, CEC, EuP, TCO, EDID |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Dell E-Value Code | p2719h |
| Depth | 42.8 mm |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | No |
| Height | 363 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Input current | 1.5 A |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mobile High-Definition Link | Yes |
| Non-operating altitude | 196850.4 - 480000" (5000 - 12192 m) |
| Number of OSD languages | 8 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 196850.4" (0 - 5000 m) |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel density | 82 ppi |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 18 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Response time (fast) | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Supported Graphics Resolutions | 1920x1920 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A | 4 |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size diagonal | 27" (68.6 cm) |
| Viewable size horizontal | 23.5" (59.8 cm) |
| Viewable size vertical | 13.2" (33.6 cm) |
| Weight | 4.35 kg |
| Weight with stand | 14.7 lbs (6.67 kg) |
| Width | 609.9 mm |