| Brand | Dell |
| MPN | 0914K89 |
| SKU | 0914K89 |
| EAN | 5397184092422 |
| ASIN | B07FDWWCL6 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC power in | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Backlight type | LED |
| Bezel width | 6 mm |
| Bezel width bottom | 2.07 cm |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 82% |
| Depth without stand | 4.28 cm |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27.0" |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display technology | LCD |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Displayports quantity | 1 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 58 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Power consumption | 15.1 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Sustainability certificates | RoHS, EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| USB Type-A | 4 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| Viewable size diagonal | 68.6 cm |
| Viewable size horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Width without stand | 61 cm |