| Brand | Dell |
| EAN | 5397184409466 |
| ASIN | B08KP2GCV7 |
| MPN | DELL-P2721Q |
| SKU | DELL-P2721Q |
| AC input voltage | 100 |
| Backlight type | LED |
| Bezel width bottom | 1.77 cm |
| Colour | Black |
| Depth without stand | 5.21 cm |
| Display brightness typical | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | LCD |
| DisplayPort version | 1 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Feet colour | Silver |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | 4096x2160 |
| Horizontal scan range | 15 |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 138 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Panel type | IPS |
| Pivot angle | 90 |
| Power consumption | 21.8 W |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -20 - 60 |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tiltable | Yes |
| USB Type-A | 4 |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Vertical scan range | 24 - 86 Hz |
| Viewable size horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Width without stand | 61.2 cm |