| Brand | Dell |
| EAN | 5397184231685 |
| ASIN | B07MK7TT5C |
| Model | NWHNV |
| MPN | NWHNV |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Chassis type | Tower (5U) |
| Colour | Black |
| Depth | 573.6 mm |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Execute disable bit | Yes |
| Height | 471.3 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 524288 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 786432 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels supported by processor | Hexa |
| Memory clock speeds supported by processor | 2133 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 16 |
| Non-operating altitude | 0 - 12000 m |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Number of processors installed | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| PCI Express slots version | 3 |
| Power supply | 750 W |
| Processor ARK ID | 123540 |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 3106 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| RAID support | Yes |
| RAID Support | Yes |
| Redundant power supply RPS support | Yes |
| Remote administration | iDRAC9 Enterprise |
| SSD Capacity | 240 GB |
| Stepping | U0 |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Supported RAID controllers | PERC H330+ |
| Supported storage drive interfaces | SAS,Serial ATA |
| Tcase | 77 °C |
| Thermal design power | 85 W |
| Total storage capacity | 245760 MB |
| Width | 307.9 mm |