| Brand | Dell |
| EAN | 5397184087282 |
| Model | 8FJ63 |
| MPN | 8FJ63 |
| ASIN | B07B9MTH4V |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Tower (5U) |
| Colour | Black,Grey |
| Conflict free processor | Yes |
| Dell E-Value Code | pet440_ea0001a_q1fy19_fg0003_btp |
| Depth | 573.6 mm |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 443.3 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Maximum storage capacity | 80 TB |
| Memory channels supported by processor | Hepta |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory ranking | 1 |
| Memory slots | 16 |
| Non-operating altitude | 0 - 12000 m |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating system installed | No |
| Operating temperature | 10 - 35 °C |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Package depth | 616 mm |
| Package Height | 454 mm |
| Package width | 789 mm |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 495 W |
| Processor ARK ID | 123547 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 4110 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| RAID support | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| Remote administration | iDRAC9 Enterprise |
| Storage relative humidity | 5 - 95% |
| Storage temperature | -40 - 65 °C |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Supported RAID controllers | PERC H330+ |
| Supported storage drive interfaces | SAS,Serial ATA |
| Tcase | 77 °C |
| Thermal design power | 85 W |
| Width | 218 mm |