Dell Precision 3430 SFF delivers an Intel i5‑8500 at up to 4.1 GHz, 8 GB DDR4, 1 TB HDD and integrated UHD 630 graphics for crisp 4K visuals. Realtek ALC3234 audio, dual USB PowerShare, Energy Star certified, Windows 10 Pro preloaded.
| Brand | Dell |
| EAN | 5397184190180 |
| ASIN | B07JW4XTHK |
| Model | JCN4F |
| MPN | JCN4F |
| Audio chip | Realtek ALC3234 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Compatible memory cards | SD |
| Dell E-Value Code | S001P3430SFFWER_SPL |
| Depth | 292 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 290 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Microphone in | No |
| Number of HDDs installed | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On/off button | Yes |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | Multilingual |
| Optical drive type | DVD±RW |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Power cord included | Yes |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| PowerShare | Yes |
| Processor ARK ID | 129939 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-8500 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Workstation |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Weight | 5.12 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 92.6 mm |