| Brand | Dell |
| EAN | 5397184542965 |
| ASIN | B096SP42B2 |
| MPN | Precision 3560 |
| SKU | Precision 3560 |
| AC adapter frequency | 50 |
| AC adapter input voltage | 100 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Charging port type | USB Type-C |
| Colour | Grey |
| Colour gamut | 45% |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Contrast ratio | 700:1 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Clamshell |
| Height front | 1.99 cm |
| Height rear | 2.21 cm |
| Internal memory | 16384 MB |
| Keyboard language | UK English |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 16 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Operating system language | German, Dutch, English, French, Italian |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Panel type | WVA |
| Pixel pitch | 0.17925 x 0.17925 mm |
| Pointing device | SinglePoint |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor model | i7-1165G7 |
| RGB colour space | NTSC |
| Speakers manufacturer | Waves |
| SSD Capacity | 524288 MB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 0 - 95 % |
| Storage temperature | -40 - 60 °C |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Wi-Fi data rate | 2400 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |