| Brand | Dell |
| EAN | 5397184759875 |
| ASIN | B0B7NWXSGX |
| MPN | J18TD |
| SKU | J18TD |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Audio chip | Realtek ALC3246-CG |
| Bus Type | DMI4 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Tower |
| Colour | Black |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| DisplayPort version | 1 |
| Displayports quantity | 2 |
| Input device model | KB216,MS116 |
| Internal memory | 32768 MB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Line-out | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Memory clock speed | 4400 MHz |
| Memory layout | 2 x 16 GB |
| Non-operating altitude | 15.2 |
| Non-operating shock | 105 G |
| Operating relative humidity | 20 - 85 % |
| Operating shock | 40 G |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | German, Dutch, English, French, Italian |
| Operating vibration | 0.52 G |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Power supply input voltage | 90 - 264 V |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cache | 25 MB |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 20 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 0 - 95 % |
| Storage temperature | -40 - 65 °C |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Total storage capacity | 524288 MB |
| Trial software | No Microsoft Office License Included 30 day Trial Offer Only |
| USB 3.2 Gen 2 3.1 Gen 2 Type-C | 3 |