Powerful yet compact, the Dell Precision T3420 packs a 3.2 GHz Intel Core i5‑6500, 8 GB DDR4 RAM and a 1 TB SATA drive in an mATX chassis. Integrated HD 530 graphics, HDMI, dual USB 3.0, Ethernet, and secure BIOS password protection make it ideal for professional workstations.
| Brand | Dell |
| EAN | 5397184010129 |
| ASIN | B073W2GBS5 |
| Model | CRGTT |
| MPN | CRGTT |
| SKU | CRGTT |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | SFF |
| Clock speed | 3.2 GHz |
| Dell E-Value Code | N001KBLP3420SFFBTPWER |
| Depth | 292 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | mATX |
| Graphic type | Integrated |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics manufacturer | Intel |
| Hard drive capacity | 1048576 MB |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDMI ports | 1 |
| Height | 290 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2133,1333,1600,1866 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Motherboard form factor | Micro desktop |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system | Windows 7 Pro |
| Operating system language | Multilingual |
| Optical drive | DVD-RW |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Peripherals | Not included |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 88184 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | Intel Core i5 |
| Processor number | i5-6500 |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Workstation |
| Stepping | R0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.2,AVX 2.0,SSE4.1 |
| Tcase | 71 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Trial software | Microsoft Office |
| Weight | 5.3 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 92.6 mm |