| Brand | Dell |
| Model | 0918535 |
| MPN | 0918535 |
| EAN | 5397063769100 |
| ASIN | B00Z5RO7Z2 |
| 10g support | No |
| Access Control List ACL | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Colour | Black |
| Depth | 450 mm |
| DHCP features | DHCP server,DHCP client |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Form Factor | 1U |
| Heat dissipation | 126.3 BTU/h |
| Height | 41.2 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Management protocols | SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, SMIv1, SMIv2, IGMPv1, IGMPv2, IGMPv3 |
| Maximum power consumption | 37 W |
| MIB support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Noise level | 55.3 dB |
| Number of queues | 4 |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Power over Ethernet plus PoE+ ports quantity | 12 |
| Power over Ethernet PoE | Yes |
| Quality of Service support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| RJ-45 ethernet ports type | 1000 ) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Storage relative humidity | 10 - 80 % |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| System event log | Yes |
| Throughput | 38.7 Mpps |
| Total Power over Ethernet PoE budget | 370 W |
| VLAN support | Yes |
| VLANs | 4096 |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 3.8 kg |
| Width | 209 mm |