| Brand | Dell |
| EAN | 5397184384558 |
| ASIN | B084Y1NGV4 |
| MPN | MYH06 |
| SKU | MYH06 |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cables included | AC |
| Chassis type | Tower |
| Depth | 603 mm |
| ECC | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 430.3 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Non-operating altitude | 0 - 12000 m |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Package depth | 615 mm |
| Package Height | 454 mm |
| Package width | 789 mm |
| Power supply | 495 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | E-2234 |
| RAID support | No |
| Supported RAID controllers | PERC H330 |
| Supported storage drive interfaces | SAS,Serial ATA |
| Width | 218 mm |