| Brand | Dell |
| EAN | 4235584774757 |
| ASIN | B00OA2I362 |
| Model | U2415 |
| MPN | U2415 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input power | 100 to |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive sync technology | None |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 26 kWh |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio input | No |
| Audio output | Yes |
| Backlight type | LED |
| Binding | Personal Computers |
| Bit depth | 16.7 Million Colors) |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | Not Specified by Manufacturer |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cabinet color | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB |
| Certification | TCO, FCC, NFPA 99 |
| Color gamut | 91%CIE197699%sRGB |
| Complies with | ENERGY STAR, EPEAT Gold4, TCO Certified Displays, RoHS Compliant |
| Connectivity | 1 x 3.5 mmOutput |
| Connectors | HDMI, DisplayPort |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 45.7 mm |
| Display colors | 16.78 Million |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Dot pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Finish | Matte |
| Glare Screen | Antiglare with hard-coating 3H |
| HD type | WUXGA |
| HDCP Support | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | No |
| Height | 350.6 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Input current | 1.5 A |
| Input Video Compatibility | Digital |
| LED Backlight | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mounting-Hole pattern | 100x100 |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of cartons per pallet | 12 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating humidity | 10 to 80% |
| Package depth | 648 mm |
| Package Height | 452.9 mm |
| Package width | 242.1 mm |
| Pallet height | 102.6 cm |
| Pallet length | 121.9 cm |
| Pallet width | 101.6 cm |
| Panel | IPS |
| Panel type | IPS-Type LCD |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.27 mm |
| Platform | Windows 7 |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 0.5 W (Standby) |
| Publisher | Dell Marketing USA, LP |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 24.1" |
| Stand included | Yes |
| Storage Humidity | 5 to 90% |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Touchscreen | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 4.25 kg |
| Widescreen | Yes |
| Width | 532.2 mm |