| Brand | Dell |
| EAN | 5397184092613 |
| ASIN | B07JWBWH2Y |
| Model | DELL-U2419HWOS |
| MPN | DELL-U2419HWOS |
| SKU | DELL-U2419HWOS |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC power in | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 42.21 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio output | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB |
| Certification | TCO, CEL, CECP |
| Colour | Silver |
| Colour gamut | 99% |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Dell Display Manager (DDM) compatibility | Yes |
| Dell E-Value Code | u2419hnostand |
| Depth | 39 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 76 Hz |
| Display diagonal | 60.47 cm |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display sRGB | Yes |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Displayports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 1 |
| Height | 313.7 mm |
| Height adjustment | No |
| Input current | 1.6 A |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 68 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 92.5 ppi |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Power consumption | 17 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Response time | 8 ms |
| Response time (fast) | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A | 4 |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size diagonal | 60.5 cm |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Weight | 3.14 kg |
| Width | 538.5 mm |