| Brand | Dell |
| MPN | XRRXX |
| SKU | 091U778 |
| EAN | 5397184006764 |
| ASIN | B075WTQ68X |
| Model | XRRXX |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Audio system | High Definition Audio |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 LE |
| Brand compatibility | Lexmark |
| Bus Type | DMI3 |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Colour | Black, Silver |
| Conflict free processor | Yes |
| Depth | 314.5 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Height | 293.1 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 4 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Microphone in | Yes |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating altitude | -15.2 - 5000 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | Multilingual |
| Package type | Box |
| Page yield | 20000 pages |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply input frequency | 50 - 60 |
| Power supply input voltage | 100 - 240 |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Processor ARK ID | 97455 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor frequency | 3.9 GHz |
| Processor model | i3-7100 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Stepping | S0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Trial software | Microsoft Office, McAfee |
| TVI port | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 92.6 mm |