Compact silver design with a 13.3‑inch Full HD screen, 400 cd/m² brightness, and an 8th‑gen Intel Core i5‑8265U processor paired with 8 GB LPDDR3 RAM. It features dual Thunderbolt 3/USB‑C ports, Wi‑Fi ac, fingerprint sensor, backlit keyboard, two speakers, and a 256 GB PCIe SSD, all in a 1.23 kg chassis.
| Brand | Dell |
| EAN | 5397184204412 |
| ASIN | B07MFFY52X |
| MPN | N9GXR |
| SKU | N9GXR |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3271-CG |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | Financial Tracker & Retail Information |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Color | Silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 199.2 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| Housing material | Aluminum, Carbon fiber |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3EA0 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 450 mm |
| Package Height | 292.5 mm |
| Package width | 82.4 mm |
| Pallet width | 100 cm |
| Password Protection | Yes |
| PCI Express configurations | 1x4,2x2 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 149088 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-8265U |
| Processor package size | 46 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Product Type | Notebook |
| Quantity per pallet | 90 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Size | 8 GB RAM, FHD, i5 8th Gen |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Weight | 1.23 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 301.8 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller model | Killer Wireless-AC 1435 |