| Brand | Dell |
| Model | 36XMF |
| MPN | 36XMF |
| EAN | 5397184119976 |
| ASIN | B07G4HY7F6 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3271-CG |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | Financial Tracker & Retail Information |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour name | Platinum Silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 199 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Drivers included | Yes |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| Housing material | Aluminum, Carbon fiber |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Non-operating shock | 160 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On/off button | Yes |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating shock | 110 G |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Optical drive type | No |
| Pallet height | 97.8 cm |
| Pallet width | 100 cm |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 122589 |
| Processor boost frequency | 4.00 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.80 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Quantity per pallet | 114 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Speakers manufacturer | Waves |
| SSD Capacity | 1000 GB |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Trial software | McAfee LiveSafe (30 days Trial), Microsoft Office (30 days Trial) |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 1.27 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 302 mm |
| Windows keys | Yes |