| Brand | Dell |
| EAN | 5397184151341 |
| Model | 9RX5H |
| MPN | 9RX5H |
| ASIN | B07G4SV78D |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 6.67 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| AC adapter power | 130 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3266CG |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | Financial Tracker & Retail Information |
| Bus Type | DMI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | BFR/PVC free |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour name | Platinum Silver |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 235 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | SATA III |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Housing material | Aluminum, Carbon fiber |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| MIMO | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® CM246 |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Non-operating shock | 160 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E9B |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On/off button | Yes |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating shock | 110 G |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system language | English |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Optical drive type | No |
| Pallet height | 114.2 cm |
| Pallet width | 100 cm |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Processor ARK ID | 134876 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.30 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-8300H |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Product Type | Notebook |
| Quantity per pallet | 78 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Speakers manufacturer | Waves |
| SSD Capacity | 128 GB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Storage media | HDD+SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total storage capacity | 1128 GB |
| Touchscreen | No |
| Trial software | McAfee LiveSafe (30 days Trial), Microsoft Office (30 days Trial) |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 1.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 357 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller model | Killer Wireless-AC 1535 |