| Brand | D-Link |
| EAN | 0790069332227 |
| MPN | DGS-1210-16 |
| ASIN | B0036DRHH2 |
| Model | DGS-1210-16 |
| SKU | DGS-1210-16 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Box type | Desktop 1U |
| Broadcast storm control | Yes |
| Colour | Black |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Connectivity technology | Wired |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| DHCP features | DHCP client |
| Electromagnetic emissions | FCC Class A, CE Class A, IC Class A, VCCI Class A, C-Tick |
| Flow control support | Yes |
| Full Duplex | Yes |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Heat dissipation | 59.23 BTU/h |
| IGMP snooping | Yes |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Link aggregation | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Mean time between failures | 799491 h |
| Multicast support | Yes |
| Necessary voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Operating relative humidity | 10 - 95 % |
| Package depth | 331 mm |
| Package Height | 72 mm |
| Package width | 357 mm |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Packet transfer speed | 23.8 Mpps |
| Pallet length | 110 cm |
| Pallet width | 120 cm |
| Performance management | Telnet, SNMP, SNTP |
| Port mirroring | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption | 17.4 W |
| Quantity per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| RAM Memory | 512 KB |
| Safety | cUL, LVD |
| Shipping (inner) case gross weight | 15.8 kg |
| Shipping (inner) case height | 38.6 cm |
| Shipping (inner) case length | 38.2 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 15 kg |
| Shipping (inner) case width | 34.6 cm |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Storage temperature | -10 - 70 °C |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| System event log | Yes |
| VLANs | 256 |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 2.87 kg |