| Brand | D-Link |
| EAN | 0790069429637 |
| ASIN | B00PVE179I |
| MPN | DGS-3000-52X |
| SKU | DGS-3000-52X |
| 10g support | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| ARP inspection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN,MAC-based authentication,Port-based authentication,Web-based authentication |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cable types supported | Cat5,Cat5e |
| Certification | CE, FCC, C-Tick, VCCI, BSMI |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Depth | 210 mm |
| DHCP features | DHCP server,DHCP client |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Flow control support | Yes |
| Form Factor | 1U |
| Forwarding Rate | 130.95 Mpps |
| Full Duplex | Yes |
| Heat dissipation | 145.948 BTU/h |
| Height | 44 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Activity,Fan fail,Link,Power,Speed |
| Link aggregation | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Multicast support | Yes |
| Noise level | 45.9 dB |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Package depth | 555 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 365 mm |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Pallet length | 110 cm |
| Pallet width | 120 cm |
| Port mirroring | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Safety | cUL, CB |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS,SNMP,SNMPv3,SSH,SSH-2,SSL/TLS |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Virtual LAN features | Private VLAN,Voice VLAN,Tagged VLAN,MAC address-based VLAN,Port-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 2.4 kg |
| Width | 440 mm |