| Brand | D-Link |
| EAN | 0790069396618 |
| MPN | GO-SW-16G |
| ASIN | B00IMC1QK6 |
| SKU | GO-SW-16G |
| Model | GO-SW-16G/E |
| 10g support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Certification | RoHS FCC Class A ICES-003 Class A CE Class A C-Tick Class A CB cUL |
| Compliance | IEEE 802.3, IEEE 802.3U, IEEE 802.3ab, IEEE 802. 3 x, IEEE 802.3az |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Depth | 158 mm |
| Flow control support | Yes |
| Full Duplex | Yes |
| Heat dissipation | 30.717 BTU/h |
| Height | 46 mm |
| Housing material | Plastic |
| Interfaces | 16 x 1000Base-T RJ - 45 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Operating Humidity Range | 5-90% (non-condensing) |
| Package depth | 328 mm |
| Package Height | 108 mm |
| Package width | 180 mm |
| Packet buffer memory | 0.250 MB |
| Pallet length | 110 cm |
| Pallet width | 120 cm |
| Performance | Switching capacity: 32 Gbps |
| Ports | 16 x 10/100/1000 |
| Power connector | DC-in jack |
| Status indicators | Transmission speed of the port, power, link/activity |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Unmanaged |
| Weight | 0.58 kg |
| Width | 231 mm |