| Brand | Sony |
| EAN | 4548736020993 |
| ASIN | B017BD5ZA8 |
| Model | DSCRX1RM2.CE3 |
| MPN | DSCRX1RM2.CE3 |
| AC adapter included | Ja |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Aperture range | 2 - 22 |
| Auto focus AF points | 399 |
| Auto focusing AF modes | Continue Auto Focus, Enkele Automatische Focus |
| Battery capacity | 1240 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Bluetooth | Nee |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera playback | Film, Enkel beeld |
| Camera shutter speed | 4000 s |
| Camera shutter type | Elektronisch |
| Camera type | Sony Cyber-shot DSC RX1R II |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MS Duo, MS PRO, MS PRO Duo HS, MS Pro-HG Duo, Geheugenstick, SD, SDHC, SDXC |
| Depth | 65.4 mm |
| Digital zoom | 8x |
| Display | LCD |
| Display aspect ratio | 4:3 |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 1228800 pixels |
| Fastest camera shutter speed | 1/4000 s |
| Field of view | 100 procent |
| Filter size | 4.9 cm |
| Flash modes | Auto, Invul, Flits uit, Rode-ogen-reductie, Langzame synchronisatie |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| GPS | No |
| HD type | 1920x1080 |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 72 mm |
| Image formats supported | JPG,RAW |
| ISO Sensitivity | 102400 |
| Lens structure | 8/7 |
| Light exposure control | Programma AE |
| Light exposure correction | ± 5EV (1/3EV step) |
| Light exposure modes | Auto |
| Light metering | Centrumgerichte, Spot |
| Magnification | 0.74 x |
| Maximum aperture number | 22 |
| Maximum image resolution | 7952x5304 |
| Megapixel | 42.4 MP |
| Microphone in | Yes |
| Minimum aperture number | 2 |
| Motion JPEG frame rate | 60 fps |
| Number of aspheric elements | 3 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Photo effects | Zwart&Wit, Filmnegatief, Sepia, Helder |
| Photographer type | Expert |
| PictBridge | No |
| Power source type | Batterij/Accu |
| Resolución | 43.6 MP |
| Resolution at capture speed | 1280x720 |
| Scene modes | Portrait, Landscape, Sunset, Night Portrait |
| Self-timer | 5.10 s |
| Self-timer delay | 2,5,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Diafragmavoorkeuze, Auto, Handmatig, Programma, Sluitertijdvoorkeuze |
| Supported aspect ratios | 1:1 |
| Touch screen | N |
| USB connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Vari-angle LCD display | Yes |
| Variangle LCD | A4 |
| Video resolutions | 5760x1440 |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder screen size | 0.4" |
| Viewfinder type | Electronic |
| Weight | 480 g |
| White balance | Auto, Bewolkt, Daglicht, Flash, Fluorescerend, Witgloeiend, Schaduw |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 113.3 mm |