| Brand | ASUS |
| EAN | 4712900272543 |
| Model | 90IG01T0-BU2000 |
| MPN | 90IG01T0-BU2000 |
| ASIN | B076ZXSDZB |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| A | a |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Antenna type | External 3 dBi dipole antenna x 4 |
| Antennas quantity | 4 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Case colour | Black |
| Data transfer rates | Up to 1734 Mbps |
| Depth | 300 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | Router |
| Frequency band | 2.4 and 5.0 GHz |
| Height | 49.5 mm |
| LED indicators | LAN,Power,WLAN |
| Manual | Yes |
| Memory size | 512 MB |
| Number of LAN Ports | 8 port(s) |
| On/off switch | Yes |
| Output current | 2.37 A |
| Output voltage | 19 V |
| Power source type | AC |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Router type | Wireless AC |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK,WPS |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 950 g |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 200 mm |
| WiFi Type | 802.11ac |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless Network | Yes |
| WPS Support | Yes |