| Brand | Sony |
| EAN | 4548736059078 |
| ASIN | B075NFH6T3 |
| Model | VPL-DX271 |
| MPN | VPL-DX271 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC 3.58,NTSC 4.43,PAL,PAL M,PAL N,SECAM |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | No |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 230.5 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | No |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD-Ready | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Heat dissipation | 1037 BTU/h |
| Height | 79.8 mm |
| Horizontal scan range | 19 - 92 kHz |
| Lamp power | 215 W |
| Lamp type | UHP |
| Light source type | Lamp |
| Matrix size | 1.6 cm (0.63") |
| Maximum digital resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Number of OSD languages | 23 |
| PC Audio in | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Screen size compatibility | 762 - 7620 mm (30 - 300") |
| Service life of light source | 5000 h |
| Supported Graphics Resolutions | 1024 x 768 (XGA),1600 x 1200 (UXGA) |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Throw ratio | 1.37 - 1.80:1 |
| Vertical scan range | 48 - 92 Hz |
| Weight | 2.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 325.1 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.3:1 |