| Brand | LG Electronics |
| Model | 34UM88-P.AEU |
| MPN | 34UM88-P.AEU |
| EAN | 8806087593341 |
| ASIN | B01AWG5XU8 |
| 3D | No |
| AC adapter included | No |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 90 - 240 V |
| Annual energy consumption | 79 kWh |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | DisplayPort,HDMI |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 49.2 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | B |
| Feet colour | Black |
| HD type | Ultra-Wide Quad HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 379.8 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Number of OSD languages | 14 |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 522 mm |
| Package width | 978 mm |
| Panel type | AH-IPS |
| Pixel pitch | 0.231 x 0.231 mm |
| Plug and play | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 6.3 kg |
| Width | 829.9 mm |