| Brand | NEC |
| EAN | 5028695612921 |
| Model | 60004080 |
| MPN | 60004080 |
| SKU | 60004080 |
| ASIN | B01N10NPSA |
| 3D | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC power in | Yes |
| Built-in display | No |
| Bulb power | 370 W |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Certification | CE; EAC; ErP; TUEV, ErP |
| Colour | White |
| Contrast ratio | 8000:1 |
| Depth | 406 mm |
| Displayports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDBaseT port | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 2 |
| HDMI connector type | Full-size |
| Height | 163.7 mm |
| Keystone correction horizontal | -40 - 40 |
| Lamp type | UHP |
| Light source type | Lamp |
| Manual | Yes |
| Matrix size | 0.8" |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise Level | 39 dB |
| Noise level economic mode | 33 dB |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating temperature | 5 - 40 °C |
| PC Audio in | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| PC in D-Sub | Yes |
| Power consumption | 482 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.26 W |
| Power consumption economy mode | 376 W |
| Projection distance | 0.7 - 50.9 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 7000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1280x800 |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | IR |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen size compatibility | 322.6 - 12700 mm ( |
| Serial interface type | RS-232 |
| Service life of lamp | 4000 h |
| Service life of lamp economic mode | 5000 h |
| Storage temperature | -10 - 50 °C |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080p |
| TVI port | No |
| Weight | 10.2 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 499 mm |