| Brand | Eizo |
| EAN | 4995047049678 |
| ASIN | B01N5HOYSD |
| MPN | EV2451-WT |
| SKU | EV2451-WT |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB |
| Digital horizontal frequency | 15 - 68 kHz |
| Digital vertical frequency | 49 - 61 Hz |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 31 - 81 kHz |
| Manual | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 9 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Swivel angle range | -172 - 172° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Tiltable | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| Vertical scan range | 55 - 76 Hz |
| VESA mounting | Yes |