| Brand | Eizo |
| EAN | 4995047045625 |
| ASIN | B00NF3ELBI |
| Model | EV2455-BK |
| MPN | EV2455-BK |
| SKU | EV2455-BK |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 22 kWh |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | DisplayPort,USB |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Compliance industry standards | RoHS |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 50 mm |
| Digital horizontal frequency | 31 - 76 kHz |
| Digital vertical frequency | 59 - 61 Hz |
| Display | LED |
| Display diagonal | 61.1 cm |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display technology | IPS |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Energy efficiency class | Unspecified |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | No |
| HD type | 1920x1080 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 347 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 31 - 81 kHz |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 49 W |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.270 x 0.270 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 13 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported Graphics Resolutions | 720x4001 |
| Swivel angle range | -172 - 172° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical scan range | 55 - 76 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 51.8 cm |
| Viewable size vertical | 32.4 cm |
| Weight | 4.1 kg |
| Weight with stand | 6.5 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 531 mm |